Uit de afdeling

Debat tijdens ALV resulteert in twee congresmoties

Wo 18 Jan 2012 - Uit de commissie partijdemocratie

Op 29 november voerde de afdeling Den Haag een debat over twee resoluties die het landelijk bestuur heeft voorbereid voor het partijcongres van 21 en 22 januari. De resolutie ‘Nieuwe Wegen’ beschrijft een visie van de PvdA op de toekomst van de publieke sector in Nederland. De tweede resolutie ‘Sociaaldemocratische Internationale Politiek’ geeft een visie op het internationaal beleid van partij. Het debat in onze ALV heeft geresulteerd in verschillende amendementen en moties die de commissie partijdemocratie namens de afdeling Den Haag voor het partijcongres heeft ingediend.

Met name de nieuwe visie op de publieke sector bleek in Den Haag het nodige stof doen opwaaien. Enerzijds bevat de resolutie ‘Nieuwe Wegen’ goede uitgangspunten over bijvoorbeeld de kwaliteit van overheidsdiensten en integriteit van overheidsbestuurders. Anderzijds roept het begrip ‘samenredzaamheid’ (de overheid zorgt niet per definitie voor een burger, maar stelt deze in staat om, eventueel met hulp van z’n omgeving, voor zichzelf te zorgen), dat een grote rol in de resolutie speelt, veel weerstand op. De conclusie van de Haagse congresdelegatie is dat de het debat binnen de partij over het stuk ‘Nieuwe Wegen’ nog niet af is. Een Haagse motie roept het congres op om de dialoog over dit belangrijke thema voort te zetten en tot een visie te komen die breed in de partij gedragen wordt.

De Haagse ALV gaf verder aan dat de er in de nieuwe internationale visie van de PvdA veel te weinig aandacht is voor de globaliserende wereldeconomie en de snelle economische en politieke ontwikkeling van landen als India, China, Brazilië en Turkije. Waar een aantal van deze landen enige decennia geleden in Nederland nog gezien werd als ‘tweede wereld’, spelen deze landen inmiddels een serieuze rol op het wereldtoneel. De afdeling Den Haag roept met de motie ‘Sociaaldemocratische visie op het ontstaan van een mondiale economie’ de partij op met een heldere visie op deze nieuwe mondiale economische orde te komen. Verder heeft de afdeling een aantal amendementen ingediend, waaronder een oproep om eenduidig te kiezen voor een pro-Europese koers.

Op 21 en 22 januari 2012 zullen we zien of de Haagse standpunten op steun van de partij kunnen rekenen. De volledige teksten van de moties en amendementen van onze afdeling zijn hier te downloaden.