Uit de afdeling

Conceptlijst gemeenteraadsverkiezingen PvdA Den Haag

Vr 13 Nov 2009 - Afdeling

Het afdelingsbestuur van de PvdA Den Haag heeft de conceptlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen 2010 overgenomen. Deze lijst is opgesteld door een commissie onder leiding van Eerste Kamerlid Simon van Driel. De algemene ledenvergadering stelt op 2 december de definitieve lijst vast. Hieronder vindt u het advies van de commissie Van Driel.

Advies Commissie Van Driel

Korte Algemene Beschouwing
Uitdagende omstandigheden. Dat is wel het minste wat gezegd kan worden van het gesternte waaronder de verkiezingen voor de gemeenteraad in maart 2010 zullen worden gehouden.
De PvdA is nu heel sterk vertegenwoordigd in de gemeenteraad met 4 wethouders en 15 raadsleden. Er zal heel hard gewerkt moeten worden om dit resultaat te evenaren. De nieuwe fractie moet in staat zijn onze boodschap helder en actief uit te dragen in buurten en wijken. Want daar moeten we zichtbaar zijn voor onze kiezers, daar moeten we opsnuiven wat er leeft en dat vertalen in politiek handelen. De commissie verkeerde in de gelukkige omstandigheid dat er veel goede kandidaten waren, maar heeft daardoor voor moeilijke keuzes gestaan. De schaarste aan verkiesbare plekken en een groot, kwalitatief goed aanbod van kandidaten, leidt voor sommige kandidaten helaas tot teleurstelling. Al met al meent de commissie nu een fractie voor te stellen die zeer goed in staat wordt geacht een herkenbaar gezicht in de stad te zijn.

Evenwichtig
Gewenst is een fractie die vanuit diverse gezichtspunten evenwichtig is. Mensen met ervaring naast nieuwe mensen, een acceptabele verdeling over de sexen, met bij de eerste zes plaatsen drie mannen en drie vrouwen. Evenwichtig ook in die zin dat de diversiteit in onze achterban er in is terug te vinden. En tenslotte evenwichtig in die zin dat de interne politieke spanningen van de laatste tijd overbrugd zijn. Zoals dat hoort in een democratische politieke partij als de onze: er mag, er moet, politieke strijd zijn, maar als de kiezers, in dit verband de leden, gesproken hebben, verenigen we ons en gaan we samen de strijd aan met andere politieke partijen.

Veelzijdig
De commissie is van mening dat de huidige fractie regelmatig te weinig zichtbaar is in de stad. Veel fractieleden deelden die mening overigens niet. De gesprekken bevestigden echter vaak onze opvattingen. Een raadslid moet naar de mening van de commissie een opvatting hebben over elk vraagstuk dat speelt in de stad en die opvatting goed kunnen verwoorden en uitdragen. Bij de plaatsing is dit aspect sterk meegewogen.

Wethouders
Mede gevoed door de commissie Van Rijn heeft de Commissie Van Driel positief geoordeeld over onze wethouders. Dat is ook in de top van de lijst terug te zien. Alle vier wethouders werden positief beoordeeld, alsmede G.J.P. van Otterloo, die echter geen verkiesbare plaats in de Raad wenst. Wel maakte de commissie Van Rijn de expliciete opmerking dat met name twee wethouders in staat zijn in verbinding te staan met de stad. Zij kregen als het ware een extra plus. U vindt ze op de plaatsen twee en vier.
Bij het vaststellen van de top van de lijst, zoals u die aantreft onder de lijsttrekker, hebben drie zaken een rol gespeeld. De beoordeling van de bestuurskracht van de vier wethouders, het rapport van de commissie van Rijn en het gesprek dat ze met de commissie hebben gehad. Na veel en uitgebreide overwegingen ligt het resultaat in de vorm van de bezetting van de plaatsen twee, drie, vier en vijf voor u.

Overwegingen bij het opstellen van de lijst
Welke overwegingen bij de plaatsen zes tot en met negentien een rol hebben gespeeld vindt u, voor wat betreft de zittende fractie, boven terug: niet genoeg zichtbaar, niet voldoende in verbinding met de stad, vaak ontwijkend in haar politieke mening en sterk gespecialiseerd, Maar ook andere zaken speelden een rol. Inclusief wethouders wilden zeventien mensen terug komen. De eerste achttien plaatsen zouden dan bezet zijn. Dat zou betekenen bij het te verwachten resultaat dat geen nieuweling een plaats zou krijgen. Het zou ook betekenen dat vrouwen te zeer ondervertegenwoordigd zouden zijn bij de eerste negentien. Die beide zaken waren voor de commissie onacceptabel. Een aantal zittende raadsleden zijn hiervan het slachtoffer geworden, zonder dat gezegd kan worden dat die raadsleden niet functioneerden of veel minder functioneerden dan andere raadsleden. De commissie heeft dan ook begrip voor de zware teleurstelling over hun plaats op de lijst.

De plaats
De lijsttrekker was bekend voor de commissie haar werk afrondde.
Over plaatsten twee, drie, vier en vijf is boven al veel gezegd. Welke elementen een rol hebben gespeeld is duidelijk aangegeven. Die elementen kunnen verschillend worden gewogen. De weging van de commissie heeft geleid tot de volgende volgorde:

2 Henk Kool
3 Marnix Norder
4 Rabin Baldewsingh
5 Marieke Bolle
6 Lobke Zandstra
7 Gerard Verspuij
8 Saskia Mulder
9 Abderrahim Kajouane
10 Jos de Jong
11 Manon van de Leur
12 Rajesh Ramnewash
13 Mustafa Okcuoglu
14 Désirée Geerts
15 Bas Sepers
16 Annemarie Gevaerts
17 Willem Minderhout
18 Liesbeth Alferink
19 Frank Poppe
20 Saeed Katiraei
21 Martijn Balster
22 Mariëtte Nieuwold
23 Marko Fehres
24 Surrendra Santokhi
25 Rypke Boon
26 Sjaak Blom
27 Edwin Eekhof
28 Gijs Jan Bornebroek
29 Gisela Döll
30 Gerrit Jan van Otterloo

Allouch el Baroudi
Jan Braem
Mehmet Eser
Urmila Khodabaks
John van Leeuwen
Min Parbhoesingh
Wendell Rojer
Rob de Rooij
Sander Terphuis

Op plaats zes tot en met tien staan zittende raadsleden die met hun ervaring de partij gezicht hebben gegeven, die ervaring en continuïteit meebrengen.
Op plaats zes staat Lobke Zandstra. Zij heeft zich uitstekend ontwikkeld.
Op plaats zeven Gerard Verspuij. Zeer zichtbaar in de stad, in verbinding staand met veel bewoners in buurten en wijken.
Plaats acht Saskia Mulder. Actief zowel in de stad als in de Raad. Een van de vrouwen die een plaats verdient bij de eerste tien. De negende plaats is voor Abderrahim Kajouane. Actief, herkenbaar voor een deel van onze achterban. Heeft zich goed ontwikkeld.
De tien wordt vol gemaakt door Jos de Jong. Zeer deskundig, hard werkend en voor de commissie overtuigend.


Op de plaatsen 11 tot en met 15 een mix van nieuwe gezichten en raadsleden met ervaring waarin is gezocht naar een evenwicht tussen ervaring en vernieuwing.
Manon van de Leur, op de elfde plaats, is de eerste nieuwkomer op de lijst. Haar optreden schept verwachtingen. Rajesh Ramnewash, op plaats twaalf, maakte een overtuigende en veelbelovende indruk.
Mustafa Okcuoglu, plaats dertien, is zichtbaar in de wijken en weet bruggen te slaan.
Plaats veertien, Desiree Geerts, kennen we als voormalig voorzitter van de afdeling.
De vijftiende plaats is voor Bas Sepers, financieel specialist met veel bestuurlijke ervaring.

Ook aan de ervaring en vakkennis van de volgende vijf kandidaten hoeft niet te worden getwijfeld.
Op zestien Annemarie Gevaerts, die haar sporen heeft verdiend in het Ombudsteam. Willem Minderhout, plaats zeventien, is wel eens het groene gezicht van de partij genoemd.
Liesbeth Alferink op plaats achttien, kent het functioneren van de lokale politiek en is vervoersdeskundige.
Frank Poppe op de negentiende plaats is een gedegen en gedreven fractielid met veel politieke ervaring en een brede kennis.

Drie jonge talentvolle nieuwelingen zijn Saeed Katiraei, die we kennen van de Jonge Socialisten, Martijn Balster, onze campagne animator en Mariette Nieuwold, ook actief in het Ombudsteam, op de plaatsen 20, 21 en 22.

Bekende gezichten op de plaatsen 23 en 24:
Marko Fehres kent de stad op zijn duimpje en de stad kent hem.
Surrendra Santokhi is de huidige vice voorzitter van het bestuur met veel kennis van burgerschap.

Nieuwelingen op de plaatsen 25, 26, 27 en 28:
Rypke Boon, een opvallende nieuwkomer met wortels in de vakbeweging.
Sjaak Blom, een ervaren bestuurder in een andere gemeente, maatschappelijk betrokken.
Edwin Eekhof, vanuit de politie ervaren op het gebied van verkeer en veiligheid, maar ook sportmanagement.
Gijs Jan Bornebroek is een enthousiaste nieuwkomer die het onderwijs goed kent.
Gisela Doll bracht als raadslid haar ervaring in een waterschap en in het bedrijfsleven mee.

Lijstduwer op plaats 30 is Gerrit Jan van Otterloo, een oude bekende in onze partij. Na een aantal jaren als voorzitter van de Haagse afdeling gefunctioneerd te hebben werd hij Kamerlid, gespecialiseerd op het terrein van de zorg. Volgens de commissie van Rijn een waardevolle wethouderskandidaat.

Simon van Driel,
Namens de commissie kandidaatstelling gemeenteraadsverkiezingen 2010