Uit de afdeling

COLUMN - Benoemen en Bouwen

Ma 14 Jan 2008 - Jan Schuller

Doekle Terpstra (voorzitter van de HBO-raad en oud-voorzitter van het CNV) heeft de kat de bel aangebonden en - samen met 58 “prominenten” - stelling genomen tegen de verloedering van onze samenleving. Ondertussen steunen honderden burgers de oproep om meer respect en tolerantie voor elkaar te tonen.

Zelf heb ik ook mijn handtekening onder de brief geplaatst. De oproep is eenvoudig en duidelijk: breng in de dagelijkse omgang meer respect voor elkaar op en doe niet mee aan het bevorderen van een neerwaartse spiraal van intolerantie en onverschilligheid. Het zal niet meevallen om concreet inhoud te geven aan de woorden Benoemen en Bouwen. Het is echter zeer de moeite waard en dringend nodig een serieuze poging te wagen.

Kern van de problematiek vormt het feit dat de integratie van allochtonen in de Nederlandse samenleving nog steeds verre van vlekkeloos verloopt. Dat geldt echter lang niet voor alle nieuwe Nederlanders. Heel veel mensen die niet hun oorsprong vinden in ons land hebben hun plek in de samenleving gevonden en hebben een baan of volgen een studie. Er zijn echter te veel allochtonen die zich niet inspannen (of te weinig kans hebben gekregen) om zich in ons land thuis te voelen en mee te doen. Sterker, sommigen lijken er trots op te zijn zichzelf juist buitenspel te zetten.

Ook is een feit dat te veel autochtone Nederlanders alle “buitenlanders” over één kam scheren en alle moslims wantrouwen en als potentiële criminelen of terroristen zien. Het zal duidelijk zijn dat met een dergelijke houding veel mensen met een andere culturele achtergrond groot onrecht wordt aangedaan.

Kortom, het wordt de hoogste tijd dat oorspronkelijke Hagenaars erkennen en begrijpen dat allochtonen hier zijn en blijven en in feite Hagenaars zijn. Uiteraard met dezelfde rechten en plichten als hier geboren en getogen stadgenoten. Tevens is het dringend nodig dat veelal jonge oorspronkelijk Marokkanen, Turken of Antillianen, of van welke oorspronkelijke nationaliteit dan ook, respectvol omgaan met autochtone stadgenoten.

Overigens behoren we in Den Haag op voorstel van oud-raadslid Johan Chandoe al vele jaren niet meer te spreken over allochtonen en autochtonen, maar over Hagenaars van bijvoorbeeld Nederlandse, Marokkaanse of Colombiaanse afkomst. Bovendien wordt sinds het optreden van wethouder Baldewsingh in het Haagse college van B en W niet meer gerept over “integratiebeleid”, maar over burgerschapsbeleid. Geen eenzijdige integratie, maar tweezijdige inspanningen om een leefbare en respectvolle samenleving op te bouwen.

De titel zegt: Benoemen en Bouwen. Dat wil zeggen dat door mensen veroorzaakte problemen zoals beledigingen, misdragingen, hufterig of crimineel gedrag en respectloos optreden moeten worden benoemd. Betrokkenen dienen te worden gecorrigeerd of zo nodig worden aangepakt en bestraft.

Veel in de maatschappij gaat echter goed. Dat wordt met Bouwen bedoeld. Er gaat veel meer goed dan dat er verkeerd afloopt. Veruit de meeste mensen gaan naar school, vinden een baan, doen aan vrijwilligerswerk en leiden een normaal, spannend of interessant leven. Het zou goed zijn om ook tijdens allerlei ontmoetingen (bijvoorbeeld nieuwjaarsrecepties) het te hebben over successen die behaald worden enover onderwerpen die een beetje optimisme uitstralen. Een goed voornemen voor 2008?

Jan Schuller (oud-voorzitter FNV Bouw en vicevoorzitter Wijkberaad Bezuidenhout)

Reacties op dit bericht

bouwen en benoemen
Gepost op: dinsdag 15 januari '08 - 11:07

Jan zegt: "Het zal niet meevallen om concreet inhoud te geven aan de woorden Benoemen en Bouwen."

Beste Jan, we hebben met diverse organisaties een plan ingediend in het kader van de Nota Burgerschap van de gemeente Den Haag. Dit plan behelst een concreet "bouwproject" en benoemt het probleem dat er in de samenleving is.
Dit plan is helaas afgewezen, en op dit moment buigt de bezwaarcommissie zich erover.
We hopen dat het zich ten goede keert.
Hierbij de beschrijving van het plan:


Plan: "de verbindende factor"

Kijkend naar de smeltkroes van mensen is er één gegeven dat opvalt. Alle individuen hebben een gemeenschappelijkheid en dat is hun lichaam. Of mensen nu bruin, zwart, blank, getint, gespierd, gehandicapt, oud, ontluikend, doorleefd, jong zijn etc. het lijf wordt gedeeld.
Voor dit lichaam zijn basisbehoeften noodzakelijk zoals eten, drinken, gezonde lucht en een behaaglijke leefplaats. Het lijf is kwetsbaar en dient zo goed mogelijk verzorgd en onderhouden te worden.
Het lichaam is het belangrijkste dat we als mens hebben en is daardoor een belangrijke verbindende factor tussen de mensen onderling. Het lichaam is een bezit om trots op te zijn en mee voor de dag te komen.
Je zou verwachten dat er op deze manier door alle mensen naar het lichaam wordt gekeken, maar dat blijkt vaak niet het geval.
Het lichaam wordt omhuld in allerlei afschermende lagen weefsel, kleding en andere attributen, en dit meestal niet om het tegen het Nederlandse buitenklimaat te beschermen, maar het wordt omhuld vanuit het denken.
Voorbeelden zijn: de leren kleding van de Hells Angels, uitdagende kleding bij jongeren, uniformen bij gezagsdragers, en mensen die vanuit hun gedachtegoed zich geheel voor de “buitenwereld” zeggen te moeten afschermen zoals geldt voor vele volgers van allerlei levensovertuigingen of denkwijzen, etc.
Voor veel mensen wordt door dit verhullen een inwendige zekerheid gecreëerd waar ze zich op dat moment wel bij voelen. Ze voelen zich minder kwetsbaar.
Het creëert echter ook de verscheidenheid tussen mensen met alle gevolgen van dien.

Om mensen tussen de verschillende denkwijzen dichter bij elkaar te brengen is het idee ontstaan om op gezette tijden een ambiance te creëren, waar kleding er niet meer toe doet.
Een tijdelijke leefgemeenschap (een dagdeel, dag of langer) in het leven roepen, waar mensen die ervaring hebben te leven zonder kleding een ongedwongen prettige warme sfeer neerzetten.
In deze behaaglijke omgeving mensen met verschillende denkwijzen uitnodigen om er aan deel te nemen, zonder uiteraard verplicht hun lichaam te hoeven onthullen.
Op deze wijze de waarde van het individuele lichaam erkennen en daarbij een brug slaan tussen mensen met verschillende denkwijzen.

herman van der helm

Maf plan
Gepost op: dinsdag 15 januari '08 - 19:37

Herman, ik vind dit een buitengewoon maf plan. Zou je in het vervolg iets serieuzere reacties willen posten?

Willem Minderhout

maf?
Gepost op: dinsdag 15 januari '08 - 19:56

beste willem, zou je kunnen toelichten wat het maffe van het plan is?
Ik ben namelijk en met mij vele anderen erg serieus met dit plan, maar misschien zie ik iets over het hoofd.

groet herman

herman van der helm

dit is ook zo maf
Gepost op: woensdag 16 januari '08 - 12:55

Herfkens ontving als VN-medewerkster in New York ten onrechte 280.000 dollar huursubsidie van buitenlandse zaken in Den Haag
Voor EEN persoon te gek voor woorden
Dan 'n Rotterdams PvdA-raadslid die mensen dreigt

Zou landelijke HANDHAVING binnen de PvdA niet hoognodig zijn
Volgens mij word het een bende bij de PvdA Willem

Ja Willem ik weet dat je woonwagenzaken niet meer doet
Heb je achteraf dan toch nog die materie goed bekeken en gezien dat er 'n heel vies spelletje met ons gespeeld word
Wil je wel vertellen dat dat mooie S.Plan waar je mee in hebt gestemt gebruikt word naar eigen inzicht Dus om het maar zo te zeggen EENZIJDIG en DREIGEND
Als er 'n klacht is word dat door het hoofd van DSO behandeld lekker onafhanklijk ,dus gaan we langs andere wettelijke wegen
Dit boek is nog niet gesloten en gaan wij na al die jaren van toezeggingen 'n fris en strijdbaar 2008 tegemoet om alsnog onze rechten te krijgen

V.G en heel goed 2008
beetje laat maar is je wel gegund

Sophia

Reageer

Reageren kan op twee manieren:

  1. Met je naam en e-mailadres: je moet je reactie per e-mail bevestigen.
  2. Met je eigen account: je reactie wordt automatisch geplaatst. Hiervoor moet je wel eerst registreren en inloggen.
Naam*:
E-mail*:
 
 
Titel*:
Reactie*: