Over Frank Poppe

Frank Poppe logt

Vr 8 Mei 2009 - Had de krant nog iets voor een schriftelijke vraag?

Ik moet regelmatig terugdenken aan de onovertroffen schriftelijke vraag die Michel Dufresne ooit stelde, ongeveer als volgt: heeft het college gisteren de krant gelezen, en stond er nog iets in waarover schriftelijke vragen gesteld kunnen worden?.
Hij haalde velen het bloed onder de nagels vandaan met zijn vragen, en vele verdienden ook geen antwoord, maar deze was toch wel heel treffend.

Zojuist werd namelijk de vrijdagse envelop met raadstukken bezorgd, met daarbij ook de nieuwe oogst van schriftelijke vragen. Die beginnen als volgt:

  • “In de Telegraaf van ...” (Revis, VVD)
  • “N.a.v. een artikel in de AD/HC van ... (Gyömörei, SP)
  • “In het artikel ‘Wethouder gunt partijgenoot klus’ uit AD/HC van ...” (Colijn en Gyömörei, SP)
  • “In de AD/HC van ...” (de Liefde, VVD)
  • “In het NRC/Handelsblad van ...” (Rietveld, GrL),
  • en ook nog twee die niet direct geïnspireerd zijn door een artikel in de krant (beide van de PvdA, Baart en Minderhout, maar dat zal toeval zijn).

Het valt me vaker op dat wel heel veel vragen gebaseerd zijn op iets wat men vandaag of gisteren in de krant gelezen heeft.
Je zou hier natuurlijk uit kunnen afleiden wie welke kranten leest, al zou je dan een wat langere periode moeten bekijken.
Misschien dat David Rietveld dat in zijn lokaal archief kan meenemen?

Nu kan het best zo zijn dat het om onderwerpen gaat die inderdaad de aandacht van de raad verdienen, en waarop het college kritisch bevraagd moet worden.

Maar of schriftelijke vragen daar dan altijd het beste middel voor zijn?

Het lijkt er toch ook op dat de hijgerigheid om de eerste te zijn die het onderwerp tot ‘zijn eigendom’ maakt ook de gemeenteraad in zijn greep heeft.


Gepost op Vrijdag 8 Mei 2009 door Frank Poppe .
Bekijk het archief van Frank Poppe .
3 reacties

Reacties op dit bericht

Goed idee
Gepost op: zaterdag 9 mei '09 - 12:02

Het weblog Sargasso.nl heeft zo'm exercitie al een aantal keer op landelijk nivo gedaan:

http://sargasso.nl/archie...-mediajunks/
http://sargasso.nl/archie...nks-vervolg/
http://sargasso.nl/archie...ediajunks-3/
http://sargasso.nl/archie...ediajunks-4/
http://sargasso.nl/archie...ediajunks-5/

Daaruit kwam de conclusie dat er vrij constant 75% van de Kamervragen op basis van een krantenartikel wordt gesteld. In de reactie bij de tweede link hierboven zie je dat ik destijds mijn eigen vragen eens tegen het licht hield. Toen waren er - overigens ook tot mijn eigen verassing - slechts 2 van de 15 gebaseerd op een krantenartikel. Ik heb het onderzoek daarna niet voortgezet, maar ik geef toe dat het echt iets is voor het lokaal archief. Misschien is het goed om nog eens te vermelden dat ook bijdragen van anderen dan mijzelf daarin kunnen worden opgenomen, want nu bereiken mij om de haverklap leuke ideeën, maar de tijd die het kost om ze uit te voeren wordt daar eigenlijk zelden bij meegeleverd. :-)

Wat mij betreft zijn krantenartikelen ook prima aanleiding om vragen te stellen. Een oproep van 2 oud-burgemeesters van Arnhem aan de minister van OCW om in te grijpen in de planvorming/uitvoering voor het Nationaal Historisch Museum kan ik ook alleen maar uit de krant vernemen, terwijl je van problemen die in de stad spelen mag veronderstellen dat die je als raadslid ook op een andere manier kunnen of zouden moeten bereiken.

Aan de andere kant: pas als het in de krant staat, is het waar - volgens sommigen. Ik heb dat zelf een keer meegemaakt toen ik de kwestie 'live-muziek' aan de orde stelde, op basis van geluiden uit de stad. Een aantal collega's vroeg me waar ik dat op baseerde, want hen was niets bekend. Gelukkig stond een paar dagen later een stukje over in de krant, zodat mijn bijdrage met terugwerkende kracht 'gelegitimeerd' was. Er zit ook wel iets in de stelling 'pas als het in de krant staat, is het waar', omdat we ervan uitgaan dat de krant de feiten onderzoekt en hoor- en wederhoor toepast.

De wijze waarop instrumenten van de raad worden gebruikt verschilt van gemeente tot gemeente. Ik heb me laten vertellen dat er gemeenten zijn waar zelden een schriftelijke vraag wordt gesteld. In Den Haag is de cultuur inderdaad dat als je een punt wilt maken, je meteen een vraag 'moet' stellen. Zo bezien zou je kunnen zeggen dat het punt dat ik wilde maken, ook d.m.v. een persbericht alleen gemaakt had kunnen worden. Aan de andere kant ben ik natuurlijk wel oprecht benieuwd naar de antwoorden op mijn vragen. Door het formele instrument te kiezen dwing je het college in ieder geval antwoord te geven.

David Rietveld

Soms, maar niet altijd
Gepost op: zondag 10 mei '09 - 21:23

Er is op zich niets mis met een krantenbericht als bron. Maar als het merendeel van schriftelijke vragen op een krantenbericht gebaseerd is, lijkt er iets scheef te groeien.

En als een krantenbericht tot actie aanleiding geeft, hoeft het niet altijd een schriftelijke vraag te zijn. Soms wel, natuurlijk.
Maar het schijnt een automatisme te worden.

En verder wou ik dat ik wat tijd in de aanbieding had om het 'lokaal archief' van meer interessante feiten te voorzien...

Frank Poppe

Tractie Onderstations Conradkade
Gepost op: vrijdag 29 mei '09 - 22:31

Persoonlijk ben ik van mening dat het er niet toe doet hoe de informatie een Bestuurder ter ore komt, als hij maar zijn werk doet!
Ik zou zeggen jullie PVDA wethouder Kool heeft een kans laten liggen.

Toen hij in mei-2008 ter plaatse kwam kijken was hij gechoqueerd van de aanblik van die containers in het beschermd stadsaanzicht en de bestuurlijke criminele gang van zaken (illegale plaatsing en al 3 jaar niet handhaven van de Wet), hij zou de verantwoordelijk wethouder Norder er op aan spreken.
Nooit meer wat van gehoord, nu de HSP en de VVD er wel wat aan willen doen gaat U daar weer lollig over doen.

M.i. gaat het om het besturen van de Gemeente door middel van onze belastingcenten, dat is een serieuze zaak lijk mij, te serieus om collega’s belachelijk te maken.

Er is bestuurlijk heel wat mis met deze zaak, er zit een flink luchtje aan de hele gang van zaken, dat is wat de krant heeft gepubliceerd.

Met ander woorden, als Uw partij de burgers wilt vertegenwoordigen zou niet de vorm maar de inhoud U moeten interesseren daar bent U voor gekozen!

Wie werkelijk geïnteresseerd is in deze zaak kan het op deze site bekijken http://bluesrocksoul.com/...om/htm/1.htm

Peter Langerak

Reageer

Reageren kan op twee manieren:

  1. Met je naam en e-mailadres: je moet je reactie per e-mail bevestigen.
  2. Met je eigen account: je reactie wordt automatisch geplaatst. Hiervoor moet je wel eerst registreren en inloggen.
Naam*:
E-mail*:
 
 
Titel*:
Reactie*: